Zdrowa dieta w kilku krokach

Rozpoczęcie diety albo nowego stylu odżywiania się jest tym, co najczęściej sobie obiecujemy. Świadczy o tym chociażby fakt, że właśnie zmiana sposobu jedzenia jest jednym z naszych najczęstszych noworocznych postanowień.

Każdy czas to dobry czas na wprowadzenie zdrowych nawyków. Dlatego warto zadbać o właściwe odżywianie, gdy tylko dojrzejemy do takiej zmiany. Możemy zastosować ku temu stopniowy system, czyli zmieniać dietę krok po kroku. Od czego zacząć i jak przechodzić przez kolejne etapy? Podpowiedzi znajdują się poniżej.

Pierwsze kroki – jesteś tym, co pijesz

Przede wszystkim zadbajmy o dobre nawodnienie. Najbardziej optymalnym dla człowieka napojem jest woda, świeżo wyciśnięty sok lub napary ziołowe. Zielona herbata oraz kakao są również dobrymi rozwiązaniami. Należy jednak zrezygnować ze słodkich, sztucznych napojów, a także z wód smakowych. Sklepowym sokom również należy powiedzieć stanowcze nie – chyba, że chodzi o niepasteryzowane jednodniowe soki w szklanych butelkach. To czas, by otworzyć się na różne ziołowe napary. Pokrzywa wspaniale oczyszcza krew, a do tego powoduje szybszą przemianę materii. Czystek oczyszcza całe nasze ciało, a rumianek pozwala nam uspokoić nerwy. Szukajmy dopóki nie znajdziemy naszych ulubionych ziół.

Rezygnacja ze śmieciowego jedzenia

Gdy przyzwyczailiśmy się już do smaku naturalnych, zdrowych napojów, czas usunąć z diety sztuczne pożywienie. Mowa tutaj o potrawach wysoce przetworzonych, dosładzanych, przesolonych i z dużą ilością tłuszczu. To również rezygnacja z jedzenia typu fast-food oraz ze sklepowych słodyczy (poza gorzką czekoladą i niektórymi, zdrowymi batonikami). Istnieje wiele ciekawych przepisów na zdrowe domowe słodycze – jednym z nich są legendarne kulki mocy, desery z kaszy jaglanej i własna granola. Po spróbowaniu takich pyszności gwarantujemy, że ochota na słodycze ze sklepu minie nam bezpowrotnie.

Czas na wprowadzenie warzyw i owoców

Gdy nasza dieta jest już oczyszczona z tego, co szkodzi naszemu zdrowiu, możemy przystąpić do jej wzbogacania. Niech w każdym posiłku znajdzie się zalecana porcja warzyw lub owoców. Ma to być całe warzywo i cały owoc – plasterek ogórka nie jest tym, o czym mówimy. Owoce możemy jeść jako przekąskę lub na śniadanie, a warzywa jako dodatek, a nawet baza obiadowa. Ważne jest, by przy każdym posiłku to właśnie one były jedzone jako pierwsze.

Odkrywamy nowe smaki

Czas zainteresować się produktami, których odżywczość jest tak wysoka, że zyskały sobie miano superfoods. Choć najczęściej ich nazwy mają dla nas obce brzmienie – jak quinoa, nasiona chia czy karob – to na naszym polskim podwórku również nie brakuje wspaniałych produktów. Kasza jaglana, siemię lniane, pietruszka czy najzwyklejszy burak kryją w sobie ogromną moc. Warto zainteresować się również miodem, soczewicą, pestkami moreli i młodym jęczmieniem.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Nikt nie oceniał)
Loading...

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*