Jak myć samochód zimą? Czy w ogóle można to robić? W porze jesienno-zimowej auto jest narażone na wiele trudnych zabrudzeń, dlatego warto wiedzieć, jak skutecznie i bezpiecznie je czyścić. Poniżej dowiesz się więcej!
Jak myć samochód zimą? Pewnie każdy posiadacz auta zadaje sobie to pytanie. Nic dziwnego, ponieważ to właśnie w porze jesienno-zimowej samochody są narażone na najcięższe zabrudzenia, które nie tylko są nieestetyczne, ale także szkodzą poszczególnym elementom auta. Jednak jak je umiejętnie wyczyścić zimą, kiedy na dworze z reguły jest ujemna temperatura i nierzadko pada śnieg? Niestety zimne dni mają to do siebie, że mycie auta na zewnątrz może źle się skończyć, np. uszkodzeniem niektórych elementów samochodu czy np. zamarznięciem wody pozostałej w różnych zakamarkach.
Warto jednak wiedzieć, że mycie samochodu zimą jest jak najbardziej dozwolone, trzeba tylko przestrzegać kilku ważnych zasadach, o których piszę poniżej. Co więcej – regularne czyszczenie samochodu zimą to podstawa, ponieważ długo zalegające na aucie zabrudzenia doprowadzają do niszczenia karoserii, podwozia, a także sprzyjają rdzewieniu.
Najlepsze kosmetyki do pielęgnacji lakieru zimą znajdziecie na stronie Show Car Shine – w tym sklepie dostępne są zarówno szampony, jak i aktywne piany. Co więcej, te produkty pochodzą od znanych i cenionych producentów, dlatego można być pewnym ich najlepszej jakości. Mycie samochodu w zimie z pomocą takich produktów to łatwizna!
Jak myć samochód zimą? Wskazówki krok po kroku
1. Zabezpieczenie wrażliwych elementów
Przed myciem samochodu w zimie należy zadbać o dobre zabezpieczenie zamków w drzwiach – można to zrobić np. za pomocą taśmy klejącej, ale też zawiasów i rygli, ponieważ mycie może usunąć warstwę smaru lub spowodować ich zamarznięcie.
2. Przygotowanie wody – mycie karoserii
Na samym początku trzeba przygotować odpowiednią wodę do umycia karoserii. Dzięki takiemu myciu pozbędziemy się wierzchniego brudu, który podczas dalszych prac przy aucie byłby problematyczny, doprowadzając do porysowania karoserii. Zatem warto zacząć od przygotowania wiadra z ciepłą (ale nie z gorącą!) wodą, którą należy rozrobić z szamponem do mycia samochodu.
3. Płukanie
Po dokładnym umyciu karoserii, należy spłukać auto. Do tego najlepiej użyć myjki ciśnieniowej. Trzeba zasilić ją ciepłą wodą, lecz nie gorącą. Dlaczego? Ponieważ duża różnica temperatur między wodą a zimną szybą auta może stać się przyczyną pęknięcia szyby, ale też innych elementów, przykładowo tych plastikowych. Warto dodać, że płukanie zaczyna się od dachu, przechodząc stopniowo do niższych części samochodu.
4. Czyszczenie kół i wnętrza
Mycie samochodu w zimie nie kończy się jednak na dokładnym wyczyszczeniu karoserii, nie można zapomnieć także o innych elementach samochodu, np. o kołach, które gromadzą przecież najwięcej brudu. Do tego celu świetnie sprawdzą się dobre produkty do czyszczenia felg i opon, co więcej, można też zainwestować w kosmetyki zabezpieczające, np. czernidło do opon czy powłokę ceramiczną i kwarcową do felg. Dbając o detale, nie można zapomnieć o wnętrzu auta – warto skupić się przed wszystkim na gumowych dywanikach, które gromadzą nie tylko brud, ale też wilgoć.
5. Osuszanie
Kolejny krok to dokładne osuszenie samochodu. Niestety, podczas mycia samochodu zimą jest to problematyczne i czasochłonne zajęcie, ponieważ dobre osuszenie samochodu jest w tym okresie szczególnie istotne – zapobiega bowiem zamarzaniu wody w różnych zakamarkach samochodu lub przymarznięciu drzwi. Jak dokładnie osuszyć auto? Świetnym rozwiązaniem jest użycie dużego chłonnego ręcznika przeznaczonego do osuszania karoserii. Co prawda takie osuszanie jest czasochłonne, jednak taki ręcznik jest na tyle delikatny, że na pewno nie porysuje karoserii.
6. Zabezpieczenie poszczególnych elementów
Zaraz po umyciu zdecydowanie warto zabezpieczyć poszczególne elementy samochodu specjalnymi środkami. Dobrym pomysłem jest użycie silikonu, którego zadaniem jest zapobiegnięcie przymarzaniu drzwi do uszczelek.